Jump to content

Aksamitník drobnokvětý

Tagetes tenuifolia Cav. (syn.Tagetes signata Bartl.)

výsadba - polovina května ve sponu 30 x 20 - 30 cm

Letnička s jemně vykrajovanými listy používaná především na záhony a obruby. Lze použít i do truhlíků a nádob. Tvoří nízké, polštářovité rostliny bohatě kvetoucí po celý rok. Vděčná nenáročná rostlina pro extrémně slunná nebo naopak mírně zastíněná stanoviště.

GROUND CONTROL

PROTI PŮDNÍM HÁĎÁTKŮM  - kořenové výměšky této rostliny pomáhají ozdravit půdu od kořenových háďátek a omezí jejich reprodukci. V boji proti půdním háďátkům je nejúčinnější z aksamitníků. Mohutná letnička vhodná na zelené hnojení a na regeneraci půdy na zahrádkách.

Aksamitník mexický


Bazalka pravá

Ocimum basilicum L.

Výsadba květen ve sponu 25 x 25 cm
Sklizeň listů červen - září

Keříčkovitě rostoucí letnička s výrazně aromatickou natí. Odedávna se pěstuje jako kořeninová, léčivá i medonosná rostlina. Pro vytvoření kompaktní bohatě olistěné a rozvětvené rostliny je vhodné zaštipovat kvetoucí výhony. Čerstvou nať můžeme sklízet po celou vegetační dobu, pro sušení sklízíme nať na počátku kvetení a sušíme při teplotě do 35 °C, pro zachování typické vůně i chuti však doporučujeme čerstvé, jemně nasekané listy bazalky naložit do olivového oleje. V kuchyni se používá do salátů, mletých mas a rybích pokrmů, do aromatických octů. Čaj povzbuzuje trávení a pomáhá u zánětů horních cest dýchacích. Svou vůní odpuzuje svilušky.

LETTUCE LEAF

Typ Tuscan,bujně rostoucí odrůda vysoká 40 – 50 cm, listy jsou světlezelené barvy, velké, široce oválné, s bublinatým povrchem. Charakteristické aroma, podobné jako u DARK GREEN, avšak jemnější. Bazalka vhodná k těstovinovým pokrmům.

MÁNES

Drobnolistá tmavozelená bazalka kompaktního vzrůstu, s jemnou bazalkovou vůní se sladkým nádechem. Rostliny vynikají vyrovnaností, je vhodná pro pěstování v květináčích, truhlících i ve volné půdě.

SMĚS BAREV

Drobnolistá, širokolistá a červená bazalka v jednom balení pro Vaši barevnou zahrádku.

Brutnák lékařský

Borago officinalis L.

Výsadba květen ve sponu 30 x 30 cm
Sklizeň listů červen - září

Brutnák lékařský - borago - je jednoletá léčivka s dekorativními fialovomodrými květy, vysoká 80cm. Sklízí se kvetoucí nať. Tato medonosná rostlina se užívá jako uklidňující a posilujícící a prostředek při depresích, revmatismu a dně, čerstvě nasekané listy voní a chutnají po okurkách. Poslouží jako přípravek do salátů, nádivek i do čajových směsí.

Estragon


Heřmánek pravý

Matricaria recutita L.

sběr květů květen - září
spon 30 x 1 cm

Známá jednoletá bylina kvetoucí mezi červnem a srpnem, upřednostňuje  slunné a vzdušné polohy. Je nenáročná na pěstování.

BOHEMIA

Květní úbory sušíme ve stínu, používají se pro přípravu heřmánkového čaje s uklidňujícími účinky při napětí a nespavosti. Pomáhá také při poruchách trávení způsobených nervozitou, žaludečních potížích a zánětech žaludeční sliznice. Zevně se nálev užívá ke koupelím - proti zánětům kůže, obklady léčí špatně se hojící rány. Inhalování par z heřmánkového nálevu přináší úlevu při nachlazení, zánětech sliznice nosu, krku a dutin. Kosmetický průmysl využívá olej z květních úborů na výrobu mýdla a šamponů, které zesvětlují vlasy.

Jablečník obecný

Marrubium vulgare L.

Výsadba květen ve sponu 45 x 45 cm
Sklizeň listů červen - září

Vytrvalá, teplomilná, suchovzdorná rostlina vysoká 60 cm. Sklízíme nať na počátku kvetení. V druhém a dalších sklizňových letech sklízíme 2 x - 3 x za sezónu. Nejčastěji se používá při onemocnění dýchacích cest, k povzbuzení chuti k jídlu, podporuje vylučování žluče, trávení, uvolňuje cévní křeče, hleny. Stimuluje činnost srdce, má antiarytmické účinky.

Jestřabina lékařská

Galega officinalis L.

Vytrvalá bylina, 100 cm vysoká. Sbírá se nať na počátku květů. Čaj se používá při cukrovce, u dětí při teplotách a mast při kožních onemocněních.


Levandule lékařská

Lavandula angustifolia L.

Výsadba září
Termín kvetení červen - červenec
Sklizeň květů a listů červen - srpen

Polokeř se silně rozvětveným stonkem. Bylinné výhony jsou hustě olistěny čárkovitými listy. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou lehčí půdu. V první zimě po výsadbě chráníme před holomrazy. Sklízíme klasy modrých květů, které rozkvétají v červnu až červenci, někdy i listy. Výrazně aromatická droga používaná v kosmetice, v domácnosti na aromatizaci prádla a do vonných směsí.

Libeček lékařský

Levisticum officinale L.

Trvalka , kterou pěstujeme jako léčivku, i na koření. Sbíráme nať i kořen. Rostlina kvete v červenci až srpnu a pokud sbíráme nať, neměla by kvést. Léčivou částí je kořen 2 - 3 letých rostlin, užívaných proti zánětu močových cest.

Meduňka lékařská

Melissa officinalis L.


Výsadba
kvete ve sponu 30 x 30 cm
Sklizeň natě
červen - srpen

Vytrvalá bylina s čtverhrannou lodyhou a protistojnými vejčitými listy. Sklízíme listy a rychle sušíme při teplotě do 40°C. Siličnatá droga vonící po citrónu s výrazným sedativním účinkem na nervový systém. Uplatňuje se v čajových směsích pro úpravu poruch trávení a u vyčerpanosti spojené s nespavostí.

Měsíček lékařský

Calendula officinalis L.

spon 30 x 25 cm
termín kvetení od června do zámrazu

Důležitá role v prevenci, plody obsahují měsíčkový olej tzv. reaktivní rozpouštědlo reaguje s kyslíkem ve vzduchu - neuvolňují se žádné škodlivé páry. Rozpouštědlo budoucnosti? Dobře roste v půdě chudé na dusík, neúrodné půdě, na slunečném stanovišti. (Spontánně se vysemeňuje) Žluté barvivo, potravinářské, textilie - matně žlutá barva. Čaj - extrakty z mladých listů - čistící účinek - potírání plísní bakterií a virů. Antiseptikum, hojení ran. Ekzém, záněty kůže, uší očí a dásní.
Ozdoba pokrmů. Měsíčková mast.

Měsíček lékařský

Jednoletá bylina kvetoucí jasně oranžovými velkými úbory. Květy sbíráme celé, sušíme pomalu ve stínu při teplotě do 35°C. Z květů se získává žluté potravinářské barvivo, jako léčivá droga slouží při léčbě poruch žlučníku a jater, květy jsou součástí  léčivých bylinných směsí pro vředové choroby žaludku. Zevně se používá měsíčková mast na hojení ran, v kosmetice na zjemnění pokožky a léčbu některých kožních chorob. Čaje a extrakty z mladých listů mají čistící a antiseptické účinky. Dobře roste v půdě chudé na dusík a na slunečném stanovišti.

Ostropestřec

Silybum marianum ( L.) Gaertn.syn.Carduus marianus L.

spon: 40 x 40 cm

Jedno až dvouletá bodlákovitá bylina, 50 – 100 cm vysoká s bíloskvrnitými trnitými listmi a purpurovými květy, které kvetou od července do září. Od září do října sklízíme zralé plody obsahujicí olej a směs flavonoidů. Využívá se při chorobách jater ( obnovuje poškozenou tkáň ) a žlučníku, dobře rozkousaná zralá semena - nažky, eventuálně jiné části rostlin zlepšují regeneraci jater.

Šťovík kyselý

Rumex acetosa

Bylinku šťovík najdeme hlavně na vlhkých loukách v polostínech. Šťovík je potřebný hlavně v kuchyni, kde se hodí hlavně jeho listy. Používáme ho do polívky, nebo jako přílohu ke špenátu či mangoldu. Šťovík je víceletá bylinka vysoká až 50cm.

Včelník moldavský

Dracocephalum moldavicum L.

Léčivá, medonosná rostlina původem z Balkánského poloostrova. Dorůstá výšky 40 - 60 cm, sbírá a suší se nakvétající nať jako náhrada za meduňku lékařskou. Používá se při nervové vyčerpanosti, dále při poruchách trávení i při bolestech hlavy ve formě čajů.